W dniach od 2 do 4 września 2021 r. członkowie SITPNiG Koło w Kielcach uczestniczyli w zorganizowanym przez Zarząd Koła wyjeździe techniczno-turystycznym do Czorsztyna, Niedzicy, Sromowców Niżnych (schronisko Trzy Korony), Wieliczki.
Brało w nim udział 22 członków koła, którzy reprezentowali Gazownie w Starachowicach, Skarżysku, Kielcach i Sandomierzu.
Podczas wyjazdu odbyło się Seminarium techniczne połączone ze zwiedzaniem: Zapory Elektrowni Niedzica-Sromowce Wyżne. Prelegentem był Kolega Piotr Stańkowski kierownik Sekcji Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Zakładzie Gazowniczym Kielce. Elektrownia Niedzica-Sromowce Wyżne to zespół dwóch elektrowni wodnych. Pierwsza z nich to elektrownia szczytowo-pompowa w Niedzicy, druga to elektrownia przepływowa w Sromowcach Wyżnych. Elektrownia Wodna Niedzica - moc przy pracy turbinowej: 2 x 46,375 MW- moc przy pracy pompowej: 2 x 44,5 MW- wysokość spadu wody: 40-50 m - generowane napięcie: 15 kV. To najwyższa w Polsce zapora ziemna z centralnym uszczelnieniem glinowym. Jej wysokość maksymalna od
stokowy. Ma on wydajność 975 m³ wody na sekundę. Wewnątrz zapory poprowadzona jest galeria kontrolno-zastrzykowa o długości 256,2 m i szerokości i wysokości 3 x 3 m. To podziemny tunel poprowadzony w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory. Elektrownia korzysta z wód Zbiornika Czorsztyńskiego. Wykorzystana woda spływa za zaporą do Zbiornika Sromowskiego, który z kolei jest źródłem wody dla Elektrowni Sromowce Wyżne oraz służy jako zbiornik wyrównawczy. Przed 2001 rokiem elektrownia w trybie pompowym przepompowywała wodę ze zbiornika Sromowce Wyżne do Zbiornika Czorsztyńskiego. Ze względu na niewielkie różnice w cenie energii w dzień i w nocy elektrownia pracuje obecnie wyłącznie w trybie turbinowym. W praktyce jest więc elektrownią przepływową. Elektrownia wodna Sromowce Wyżne - moc turbin 4 x 520 kW- wysokość spadu wody: 3,4 - 10,3 m - generowane napięcie: 0,66 kV.
Foto archiwum SITPNiG O/Tarnów
Kommentare