Poznajemy Nową Hutę – wycieczka Koła SITPNiG przy Zakładzie Gazowniczym w Krakowie
- K. Wesołowski
- 20 mar
- 2 minut(y) czytania
15 marca 2025 roku Koło SITPNiG przy Zakładzie Gazowniczym w Krakowie zorganizowało kolejną z cyklu wycieczek pod hasłem "Poznajemy okolice Krakowa". Tym razem uczestnicy mieli okazję bliżej poznać jedną z najbardziej charakterystycznych dzielnic miasta – Nową Hutę.
Program rozpoczął się od wizyty w Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie grupę powitał sympatyczny przewodnik. W trakcie zwiedzania uczestnicy poznali fascynującą historię lotnictwa – od maszyn z I wojny światowej, w tym elementów prywatnej kolekcji Hermanna Göringa, przez międzywojenne konstrukcje polskie, aż po samoloty myśliwskie z czasów II wojny światowej. Muzeum szczyci się również jedną z największych w Europie kolekcji silników lotniczych, a także prezentuje nowoczesne konstrukcje współczesnych samolotów. Choć na zwiedzanie można by poświęcić cały dzień, grupa spędziła tam intensywne dwie godziny – zdecydowanie za mało, by nasycić się wszystkimi atrakcjami.
Kolejnym punktem wycieczki był Plac Centralny oraz Muzeum historii Nowej Huty. Uczestnicy zwiedzili historyczne schrony lotnicze pod kinem Światowid, poznali architekturę placu, a następnie udali się do kultowej restauracji Stylowa. To miejsce wyjątkowe – jego wystrój wnętrza wiernie zachowuje klimat lat 60., co pozwala poczuć ducha epoki.
Następnie wycieczka przeniosła się do Mogiły, gdzie czekało spotkanie z historią sięgającą XIII wieku. Po Opactwie Cystersów, założonym w 1222 roku, oprowadził grupę miejscowy przewodnik. Warto zaznaczyć, że klasztor został udostępniony do zwiedzania stosunkowo niedawno – od 2021 roku.
Tuż przed obiadem uczestnicy odwiedzili jeszcze dworek Jana Matejki w Krzesławicach. Przewodnik nie tylko zaprezentował zgromadzone tam pamiątki po Wielkim Artyście, ale także podzielił się ciekawostkami i anegdotami z życia malarza.
Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia był wspólny obiad w restauracji położonej nad Zalewem Nowohuckim. W przyjaznej atmosferze i pięknym otoczeniu uczestnicy mogli wymienić się wrażeniami i już snuć plany na kolejne wyprawy.
Foto archiwum SITPNiG O/Kraków
Comments