top of page

85 EAGE Konferencja i Wystawa Oslo 10-13  czerwiec 2024

Doroczna EAGE Konferencja i Wystawa odbyła się w tym roku w Oslo  w pawilonach wystawowych Nova Spectrum w dzielnicy  Lillestrom. Konferencja odbyła się pod hasłem “Technologia i talenty na rzecz bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości energetycznej”. Przedstawiciel SITPNiG wziął udział w Konferencji na zaproszenie stowarzyszenia EAGE w ramach współpracy między stowarzyszeniami, która odbywa się od 20 lat.  Stowarzyszenie EAGE zostało założone w 1951 roku. Początkowo skierowane było do geofizyków zajmujących się poszukiwaniem ropy i gazu. W latach 1989 do 1995 poszerzono obszar zainteresowania o nauki o ziemi i przemysłu inżynierii naftowej oraz powiązane z nimi instytucje akademickie. Dotyczy to również działalność w dziedzinie górnictwa i inżynierii lądowej. Obecnie do stowarzyszenia EAGE należy około 19000 osób z przemysłu oraz instytucji naukowych z całego świata.


W wystawie wzięło udział ponad  200 wystawców a w całym wydarzeniu uczestniczyło około 6000 osób. Przedstawiono ponad 1300 prezentacji w różnych sesjach tematycznych.

Już w niedzielę 9 czerwca, przed oficjalnym otwarciem odbyło się 5 workshopów, kurs oraz wycieczka geologiczna “Uskoki i fałdy w rejonie Oslo”, a także hackathon. W poniedziałek odbyło się oficjalne otwarcie Konferencji i Wystawy po sesji plenarnej na której wręczono doroczne nagrody. Na terenie wystawy odbyło się przyjęcie wstępne tzw. Icebreaker. Również w poniedziałek odbyło się 7 workshopów, hackathon oraz dwie wycieczki geologiczne na wyspę  Hovedoya oraz ECCSEL Svelvik CO2 polowe laboratorium. Hovedoya to wyspa w pobliżu Oslo o ciekawej historii i budowie. ECCSEL Svelvik laboratorium zajmuje się opracowaniem i testowaniem metod i sprzętu do monitorowania CO2.

We wtorek rano otwarto centrum społeczności stowarzyszeń. Realizowano program techniczny w sekcjach oraz program strategiczny. Program strategiczny obejmował dyskusje profesjonalistów i decydentów na temat przyszłości rozwoju nauk o ziemi, przyszłości eksploracji międzynarodowej. Na wystawie prezentowały się następujące stowarzyszenia współpracujące z EAGE:

  1. Ukraińskie Stowarzyszenie Geoinformatyki AUAG

  2. Stowarzyszenie Geofizyków i Ekologów Serbia AGES

  3. Australijskie Stowarzyszenie Geofizyków Poszukiwawczych ASEG

  4. Stowarzyszenie Geologów Naftowych Azerbejdżan ASPG

  5. Bałkańskie Stowarzyszenie Geofizyków BGS

  6. Brazylijskie Stowarzyszenie Geofizyków SBGf

  7. Chińskie Stowarzyszenie Geofizyków CGS

  8. Czeskie Stowarzyszenie Geofizyków CAAG

  9. Europejska Federacja Geologów EFG

  10. Europejska Unia Nauk o Ziemi EGU

  11. Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Geologów i Ekologów IAEG

  12. Nigeryjskie Stowarzyszenie Poszukiwań Naftowych  NAPE

  13. Norweskie Stowarzyszenie Naftowe NPF

  14. Stowarzyszenie Ropy i Gazu Nigerii OGTAN

  15. Stowarzyszenie Geofizyków Poszukiwawczych Oslo OSEG

  16. Stowarzyszenie Poszukiwań Naftowych Australia PESA

  17. Rumuńskie Stowarzyszenie Geofizyki Stosowanej RSAG

  18. Rumuńskie Stowarzyszenie Geofizyków RSG

  19. Skandynawskie Stowarzyszenie Wizualizacji

20.Stowarzyszenie Geofizyków Poszukiwawczych Japonii.

 Wszystkie stowarzyszenia są otwarte na współpracę.

 

Na wystawie prezentowały się następujące firmy z Polski: Grupa Orlen Geofizyka Toruń SA, GK Processing Sp. z o.o. oraz Geopartner Geofizyka.  W programie technicznym wzięły udział , wygłaszając referaty, przedstawiciele następujących  instytucji z Polski:  Grupa Orlen PGNiG Upstream Norway, Instytut Geofizyki PAN,  Akademia Górniczo Hutnicza.

Podczas Konferencji realizowano specjalny program dla studentów. W środę 12 czerwca kontynuowano realizację  programu strategicznego i technicznego. Odbyła się także sesja grupy Młodych Profesjonalistów a także panel EAGE Lokalnych Oddziałów. Po południu odbyło się Walne Zebranie (Annual General Meeting for Member) na które był zaproszony przedstawiciel SITPNiG. Na zebraniu ogłoszono skład nowego zarządu EAGE  i  zatwierdzono go. Wybory odbyły się uprzednio przez internet. Następnie prezydent przedstawił sprawozdanie za ubiegły rok. Sekretarz złożył raport finansowy. Po dyskusji przegłosowano przyjęcie sprawozdań i ogłoszono wyniki głosowania.


W środę odbył się uroczysty wieczór konferencyjny na półwyspie Bygdoy na terenach muzeów. Bygdoy to półwysep na którym znajduje się  muzeum Kon-Tiki, muzeum Fram statku polarnego i muzeum morskie. W trakcie uroczystej kolacji można było zwiedzać wymienione wyżej muzea. W muzeum znajduje się tratwa Kon-Tiki oraz zbiór dokumentów z wyprawy Thora Hayerdahla z roku 1947 oraz łódź z ekspedycji RA przez Atlantyk  z roku 1969. Statek Fram był statkiem badawczym Arktyki i Antarktyki , który powstał na zamówienie podróżnika Fridtjofa Nansena w roku 1892. Wziął udział w trzech wielkich ekspedycjach polarnych. W czwartek kontynuowano realizację programu technicznego i strategicznego aż do oficjalnego zakończenia o godzinie 17.30. Odbyła się sesja grupy Kobiety w naukach o ziemi i inżynierii w ramach programu strategicznego. Odbyła się również sesja młodych profesjonalistów. Dyskutowano o możliwościach pozyskania utalentowanej młodzieży do przemysłu i nauki.

W piątek 14 czerwca, już po oficjalnym zakończeniu, odbyły się 2 kursy i 6 workshopów oraz dwie wycieczki. Bogaty program konferencji oraz wystawa pozwoliły na poszerzenie wiedzy oraz poszerzenie kontaktów ze specjalistami z całego świata. Następna 86 Konferencja i Wystawa EAGE odbędzie się w Tuluzie we Francji  w dniach 2-5 czerwiec 2025.

Po konferencji SITPNiG otrzymało list z podziękowaniami za udział, zaproszenie na następną Konferencję oraz propozycje poszerzenia współpracy z EAGE.


Foto archiwum SITPNiG - J. Wójcik

13 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page