top of page

23. World Petroleum Congress - Houston, USA

W dniach 5-9 grudnia 2021 roku w Houston, USA odbył się 23. World Petroleum Congress, który pierwotnie planowany był na poprzedni rok, lecz z powodu pandemii podjęto decyzję o przełożeniu go w czasie. Pomimo nadal napiętej sytuacji pandemicznej, na wydarzenie zarejestrowało się oficjalnie ponad 5 tysięcy uczestników z całego świata. Wśród nich znaleźli się najważniejsi przedstawiciele branży naftowej i gazowniczej, między innymi prezydenci firm takich jak: Saudi Aramco – Amir H. Nasser, TotalEnergies – Patrick Pouyanne, Equinor – Anders Opedal, ExxonMobil – Darren Woods.


23. World Petroleum Congress zakończył przedłużony, 4-letni cykl World Petroleum Council (WPC), wiążący się także z wyborem nowego prezydenta organizacji. Na tym stanowisku Pedro Miras Salamanca z Hiszpanii zastąpił Tora Fjaerana z Norwegii.

Tematem przewodnim niniejszego kongresu były innowacyjne rozwiązania w branży naftowej i gazowniczej, lecz uczestnicząc w sesjach nie dało się nie ulec wrażeniu, że tak samo ważnym tematem była transformacja energetyczna i jej znaczenie dla przemysłu. O ile prezes Saudi Aramco – Amir H. Nasser wyraźnie zaznaczył w panelu dyskusyjnym dotyczącym innowacyjnych rozwiązań energetycznych w perspektywie międzynarodowej, że ropa i gaz nadal będą wydobywane, bo transformacja energetyczna nie nastąpi z dnia na dzień i trzeba inwestować by zachować ciągłość dostaw, tak zaraz po nim swoje wystąpienia mieli przedstawiciele europejskich gigantów naftowych: Total, Equinor, BP i tutaj z kolei głównym tematem wystąpień były inwestycje w alternatywne źródła energii.

Ważnymi tematami dla branży poruszanymi podczas wielu dyskusji były: niewystarczające nakłady inwestycyjne na poszukiwanie i rozwijanie nowych złóż węglowodorów, co w przyszłości może wiązać się z ryzykiem wystąpienia kolejnego kryzysu energetycznego, zmiana wizerunku branży, która obecnie nie jest postrzegana pozytywnie oraz kwestia przyciągnięcia nowych talentów w kontekście konkurowania z firmami z branż: technologicznej, odnawialnych źródeł energii oraz finansów.


Polska także zaznaczyła swój udział na arenie międzynarodowej organizując sesję ministerialną o roli i przyszłości paliw kopalnych przy neutralności klimatycznej. Przedstawiciele PGNiG SA – Przemysław Wacławski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych , PKN Orlen – Adam Czyżewski, Główny Ekonomista oraz PERN SA – Mateusz Radecki, Wiceprezes Zarządu PERN wraz z Piotrem Dziadziem – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, sekretarzem Polskiego Komitetu Narodowego Światowej Rady Naftowej i Keisuke Sadamorim – Dyrektorem ds. Rynków Energii i Bezpieczeństwa(IEA) zaprezentowali pogląd na rolę paliw konwencjonalnych w transformacji energetycznej oraz plany na przyszłość w każdej z firm. Sesja spotkała się z pozytywnym odbiorem publiczności, a Polska została wymieniona jako jeden z wyróżniających się krajów podczas gali zamknięcia kongresu.



W kontekście obecności przedstawicieli naszego kraju należy również wspomnieć o reprezentacji młodych profesjonalistów w składzie Kamil Klejna, Tomasz Wróblewski, Edyta Stopyra oraz Patryk Bijak. Mieli oni okazję do ponownego spotkania się z innymi młodymi przedstawicielami WPC z całego świata, wymiany doświadczeń a nawet zaprezentowania projektów, nad którymi obecnie pracują. Aktywność Polskiego komitetu jest doceniana na arenie międzynarodowej i na pewno zaprocentuje podczas właśnie rozpoczynającego się kolejnego cyklu WPC, którego finał będzie miał miejsce podczas 24. World Petroleum Congress w Calgary, Kanada.


Wymownym podsumowaniem całego wydarzenia była mowa końcowa Daniela Yergina, tegorocznego zdobywcy nagrody Dewhurst – nieocenionego eksperta branży i autora bestsellerowych książek: The Prize, The Quest oraz The New Map. Dał on niesamowity wykład o odpowiedzialności w transformacji energetycznej i potrzebie jej sprawiedliwego przebiegu.


Foto archiwum PGNiG

123 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page