Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne
Inżynierów i Techników
Przemysłu Naftowego i Gazowniczego

 

Jesteś 3 148 243 gościem od 2002-11-17

Gdzie jesteś: Strona główna » Odznaki, medale i wyróżnienia » Medal imienia Ignacego Łukasiewicza

Medal imienia Ignacego Łukasiewicza

Medal im. Ignacego Łukasiewicza jest najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego
i Gazowniczego. Został on ustanowiony przez XXIII Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego
w Polsce w dniu 27 czerwca 1968 r.  XXIII WZD nawiązując do tradycji historycznych powstania polskiego przemysłu naftowego specjalną uchwałą  wznowił postulowany przez Kongres Naftowy w 1882 r. oraz  III Zjazd Naftowy w 1929 r., a ustanowiony przez Krajowe Towarzystwo Naftowe w 1936 r. 

Medal im. Ignacego Łukasiewicza  stanowi zaszczytny dowód uznania i wyróżnienia za zasługi położone dla rozwoju nauki oraz przemysłu naftowego i gazowniczego.
Medal ma kształt okragły o średnicy 50 mm i grubości 4 mm. Wykonany jest z pozłacanego metalu. Na awersie umieszczony jest wizerunek Ignacego Łukasiewicza (na wzór medalu wręczonego "Twórcy przemysłu naftowego" na 25 rocznicę powstania przemysłu naftowego w Polsce w 1878 r.), a w otoku napis: u góru - IGNACY ŁUKASIEWICZ, a u dołu - 1822 - 1853 - 1882. Na rewersie w górnej połowie obwodu stylizowany elementy rafinerii i szybów naftowych przedzielone godłem górniczym - skrzyżowanym kowadełkiem i perlikiem. Niższa, gładka częśc rewersu przeznzczona jest na wyrycie imienia i nazwiska osoby wyróznionej oraz numeru Medalu.

Wraz z Medalem osoba wróżniona otrzymuje dyplom stanowiacy dowód nadania Medalu.

Awers Medalu

MI___paint_poprawiony

Rewers Medalu

MI__

 


 

Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne
Inżynierów i Techników
Przemysłu Naftowego i Gazowniczego SITPNiG

ul. Łukasiewicza 1/110,
31-429 Kraków

tel/fax. +48 (12) 421 32 47

Do góry